Koronavirusas (COVID-19) ir nekilnojamas turtas. Kada pirkti, kada parduoti?

NT PARDAVIMASBUTO PARDAVIMASNAMO PARDAVIMASNT AKTUALIJOS

4 min skaitymo

nekilnojamasis turtas koronovirus
nekilnojamasis turtas koronovirus

Koronavirusas ir nekilnojamas turtas. Kada tinkamas metas pirkti, o kada parduoti?

Šio straipsnio esmė trumpai apžvelgti kas darosi esamojoje rinkoje. Taip pat atsakyti į klausimus potencialiems nekilnojamo turto PIRKĖJAMS ir PARDAVĖJAMS kaip šiuo momentu elgtis. Trumpai pasidalinsiu savo įžvalgomis apie nekilnojamo turto situaciją, pinigus (jų vertę bei skolinimąsi). Jei Jums bendra rinkos situacija yra aiški ir norite tik sužinoti kada, mano nuomone, pirkti ar kada parduoti nekilnojamąjį turtą, tuomet žiūrėkite į apatinę šio straipsnio dalį.

Bendra ekonomikos situacija trimis sakiniais

Dėl koronaviruso viso pasaulio ekonomika susiduria su sulėtėjimu, tiksliau būtų pasakyti su priverstiniu ekonomikos sustabdymu. Stringant prekybos grandinei kiekvienas verslas sprendžia, kaip tinkamai elgtis šioje situacijoje, kad atėjus stagnacijai ir krizei kuo geriau išgyventų šį laikotarpį. Vieni optimizuojasi, kiti iš karto užsidaro tretiems verslams ši situacija yra klestėjimo metas, tačiau pastarieji sudaro mažą bendro vidaus produkto dalį (ekonomikos jie išgelbėti negali). Valdžia šioje vietoje vaidina herojaus gelbėtojo personažą, bando daryti viską, kad būtų išsaugotos gyvybės ir negriūtų ekonomika. Tačiau visos priemonės, kurių yra imamasi turi dvi pasekmes – gerą ir blogą. Paprastas pavyzdys - dėl koronaviruso paskelbtas karantinas gelbėja žmonių gyvybes, BET tuo pačiu metu žlugdo verslus, valstybinį aparatą arba tiesiog bendrai - ekonomiką.

  • Mano, nekilnojamo turto brokerio, pozicija: ką šiai dienai turime, kada tinkamas metas pirkti, o kada parduoti?

Nekilnojamasis turtas

Butų nuomos kaina, Vilniuje koronavirusas ir karantinas. Ilgalaikės nuomos kainos krito, dėl to, kad į šią rinką prisiglaudė daug trumpalaikės nuomos butų. Dėl esamos situacijos, trumpalaikė nuoma susiduria su stagnacija, tad šių butų savininkai, norėdami patirti mažiausius nuostolius tiesiog persiorientavo į ilgalaikę nuomą. Taip pat, žmonės, kurie prarado darbą ir turi galimybę apsistoti pas giminaičius, atsisakė savo nuomojamų butų. Viso šio pasekoje, atsiradus didesnei butų nuomos pasiūlai Vilniuje, gyvenamųjų butų nuomos kainos krito.

Patalpų nuoma. Komercinių ar administracinių patalpų nuoma taip pat susiduria su kainų mažėjimu. Tačiau pagrindinis patalpų nuomos kainų kritimas dar laukia ateinančiais mėnesiais. Kol kas dalis nuomotojų padeda savo nuomininkams sumažindami kainas. Tačiau tai nesitęs amžinai, nes dabar nuomotojai nusikirpo savo pajamas.

Parduodamų butų kainos. Kol kas (šiandien Balandžio 9 d., 2020 vis dar karantinas) esame stagnacijoje, buvo sustabdyta notarų veikla, apžiūros vyksta nuotoliniu būdu. Pardavėjai nenoriai įsileidžia į savo namus, o pirkėjai tik gerai apsvarstę objektą pasiryžta apžiūrai. Pardavėjai nėra linkę smarkiai mažinti kainų, vyksta laukimas kas bus po karantino. Tik, nedaugelis imasi nuolaidų, žinoma, norėdami kuo greičiau parduoti savo nekilnojamąjį turtą.

Tikroji rinkos situacija pradės atsiskleisti pasibaigus karantino laikotarpiui. Mano nuomone per 2-3 mėnesius po karantino, nekilnojamo turto sektorius patirs savotišką panikos reiškinį.

1) Stadija. Kainos mažės 10% - 15% (į šią sumą įskaitant nusiderėjimą). Žmonės, kurie turi neskolintų pinigų, bijodami pinigų nuvertėjimo norės juos investuoti į nekilnojamąjį turtą, o dalis žmonių (kurie turi paskolas) bijodami, kad negalės mokėti palūkanų bankams, norės parduoti. Nes nuomoti taps sąlyginai lengviau, nei galvoti apie paskolą (dėl pajamų neužtikrintumo). Taip pat, parduos ir spekulentai, kurie tikisi parduoti, išlaukti didesnio nuosmūkio ir nusipirkti pigiau.

2) Stadija. Ilgainiui nekilnojamo turto kainos kris 20% - 30%, tuomet pirmoje stadijoje nedalyvavę dalyviai elgsis analogiškai, tačiau kainos bus ženkliai mažesnės, konkurencija tarp pirkėjų ir pardavėjų didės.

Pinigai

Valstybės ar sąjungos finansinis skatinimas (skolinimasis arba pinigų spausdinimas) nėra išgelbėjimas. Pinigų injekcijomis bandoma gyvinti ekonomiką, tačiau ilguoju periodu, tai reiškia pinigų nuvertėjimą - infliaciją (už turimą tą pačia sumą, nuperkama mažiau).

Atlyginimas. Jei esate samdomas darbuotojas, greičiausiai Jūsų atlyginimai nedidės, o greičiausiai gal net sumažės. O jei jūsų pajamos pasiliks tokios kokios yra dabar, ilgainiui jos bus paveiktos infliacijos dėl anksčiau minėtų dalykų.

Taigi pinigai dėl šios visos situacijos ilguoju laikotarpiu turėtų nuvertėti.

Skolinimasis. Paskolos. Koronaviruso metu.

Po pastarosios finansų krizės, buvo įvesta atsakingo skolinimosi politika. To pasekoje, bankai turintiems pastovias pajamas fiziniams asmenims, būstui įsigyti skolino santykiu 15/85, 20/80 (reikalinga turėti 15-20% nuosavų lėšų, norint gauti paskolą). Šiai dienai bankai pradeda mažinti skolinamą sumą iki 60-70%. Tai yra daroma, nes: pirma - bijoma, kad skolininkui paskola gali tapti našta ir jos nebegalės išsimokėti, antra – nekilnojamo turto kaina kris, ir esant situacijai jei turtą reikės parduoti, jo kaina nepadengs skolos (žiūrėkite lentelę).

Ką sako lentelės duomenys? Bankas analizuodamas esamą situaciją ir darydamas ateities projekcijas (bandymas nuspėti kas bus) galvoja, kad butą esant blogiausiam atvejui galima bus parduoti už 60,000 Eur. Šiuo atveju bankas prognozuoja, kad tas butas gali nupigti beveik 30%.

Taigi einame prie svarbiausio - išvadų:

Koronavirusas ir nekilnojamas turtas. Kada verta pirkti nekilnojamąjį turtą?

Šiuo metu pirkti gyvenamąjį nekilnojamo turtą yra neverta, reikia palaukti kol pasibaigs karantino laikotarpis. Tuomet per kelis mėnesius pamatysime, koki smūgį jis suduos ekonomikai ir tuo pačiu nekilnojamo turto rinkai. Turiu pasakyti, kad ne tik ateinantys pirmieji, tačiau ir visi dvylika mėnesių bus sunkiai prognozuojami, tam įtakos turės visi koronaviruso padariniai (karantinas, jo nutraukimas, ekonomikos skatinimas, rinkos vartotojų elgsena).

Koronavirusas ir nekilnojamas turtas. Kada verta parduoti nekilnojamąjį turtą?

Jei esate nusprendę parduoti savo nekilnojamąjį turtą siūlau tai daryti kuo greičiau ir bandyti jo atsikratyti per pirmąją stadiją (karantino laikotarpiu ir pirmas mėnuo po karantino), tuo metu turto nuvertėjimas bus mažiausias. Kad turtas būtų parduotas greitai ir už geriausią įmanomą kainą, siūlau savo paslaugas. Šiuo metu eksperimentuoti ir pardavinėti patiems, nėra geriausias sprendimas. Patikėkite tai profesionalams.

Daugiau apie buto pardavimą galite skaityti šiame straispyne.

Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37067282717 arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau. Daugiau apie mane. Nekilnojamo turto brokeris Karolis Liukpetris