Koronavirusas ir nekilnojamo turto dalyvių elgsena

Nekilnojamo turto dalyviai – PIRKĖJAI ir PARDAVĖJAI. Vieta – Lietuva. Laikas -koronavirusas.

Ar koronavirusas COVID-19 gali įtakoti nekilnojamo turto – butų kainas???

Į šį klausimą galima atsakyti tūkstančiu atsakymų, tačiau būsiu santūrus, atsakysiu „pem ant pem“[1] tiesiog taip bus paprasčiau. Realiai situacija paaiškės kelių mėnesių bėgyje, gal net greičiau, nes lėtėjanti pasaulio ekonomika anksčiau ar vėliau, bet visuomet pasiveja ir Lietuvą. Tik tuomet žinosime, kaip koronavirusas įtakojo nekilnojamo turto – butų kainas. Šiai dienai, mano nuomone, svarbiausia prognozuoti pardavėjų ir pirkėjų elgseną.

p.s. vis dėl to, atsakant į klausimą tiems, kurie norėjo atsakymo, ir nenori skaityti toliau, mano nuomone, koronavirusas jau įtakoja nekilnojamo turto kainas. Kai kuriuose mano stebimuose objektuose matau, kad skubama objektą parduoti (mažinama kaina), tačiau tai nėra masinis reiškinys todėl kol kas išvadas daryti per anksti. Čia Jūsų skaitymas baigiasi. Ačiū už dėmesį. Gražios likusios dienos!

Nekilnojamo turto pardavėjų ir pirkėjų elgsena gali pakreipti dabartinę rinką, bet kuria kryptimi. Daugelis laukia, kad kainos mažėtų, tačiau kaip bus iš tiesų pamatysime ateityje. O dabar galime prognozuoti, tik paprasto pirkėjo ir pardavėjo elgseną.

Pardavėjų elgsena.

Kalbama apie paprastus asmenis, kurie parduoda sau priklausantį turtą. Apie didžiuosius statytojus tikrai pasisakys kolega – nekilnojamo turto analitikas A. Antanavičius, todėl apie juos nešnekėsiu.

 1. Teoriškai mąstant, žmonės, kurie sugalvojo tarkime parduoti savo butą, tai gali atidėlioti, nes nenori, kad pašaliniai asmenys vaikščiotų po jų namus, nes taip gali būti išplatintas arba perduodamas virusas. Klausimas ar kuriam laikui pardavėjai atsisakys pardavinėti savo butus Lietuvoje, yra nežinoma, nes kol kas nėra atliktas joks tyrimas, o duomenų apie sumažėjusius skelbimų skaičius greičiausiai sužinosime tik mėnesio gale ir jei tie duomenys bus paviešinti.
 2. Pardavėjai turintys finansų poreikį kitiems tikslams. Jie stebėdami globalią finansinę situaciją greičiausiai panikuos, kad neįvyktų tai, kas įvyko 2008-2009 metais, kai nekilnojamo turto kainos krito ženkliai ir greitai, greitai ir ženkliai, neironizuojant. Žinoma, anuomet krizė kilo dėl finansų pasaulio, tad prognozuoti remiantis praeities skaičiais būtų ne visai tinkamas sprendimas. Tikiu, kad Jūs mano mintį supratote. Jei nesupratote – šie pardavėjai greičiausiai supanikuos, mažins kainas ir parduos, bijodami, kad nenuvertėtų jų turtas.
 3. Pardavėjai, kurių nekilnojamas turtas nepriklauso bankui (jei butas pirktas be paskolų ar jis jau išmokėtas) arba buto paskolos įmokos neviršija nuomos kainos, tiesiog susilaikys nuo pardavimo ir ne stresuos. Nepardavus už norimą kainą ir nesant pinigų poreikiui, jie savo turtą tiesiog nuomos rinkos kainomis ir lauks palankesnio meto parduoti.
 4. Jei ekonomikos atsigavimas užtruks, atsiras pardavėjų, kurie parduos greičiau ir pigiau, tik dėl to, kad išgelbėtų kitus pajamų šaltinius pavyzdžiui savo verslą. Kai ekonomikos sulėtėjimas skaudžiai įtakos mažus verslus, tikrai atsiras dalis savininkų, kurie norėdami padengti savo verslo kaštus parduos butus mažesne kaina.

Pirkėjų elgsena.

Nuosavas gyvenamasis būstas nėra pirmos būtinybės dalykas žmogaus gyvenime, tad kaip pirkėjas elgsis dažniausiai priklauso nuo jo asmeninių aplinkybių ir požiūrio.

 1. Pirkėjai stebėtojai. Be esamų, atsiras dar daugiau aktyvių rinkos stebėtojų, kurie seks kainas, skaitys daug straipsnių, reikš daug nuomonės apie nekilnojamąjį turtą, tačiau išskyrus to, nieko nedarys. Nes jie tiesiog stebėtojai, neturi tikslo pirkti (net parduoti, nes greičiausiai neturi ką parduoti). Tačiau jie los (pastarasis žodis nusako jų elgseną). Neklausykite jų.
 2. Potencialus pirkėjas, kuris iki koronaviruso jau buvo nusprendęs įsigyti butą. Tiksliai žinantis savo finansavimosi galimybes ir tai kokio buto jis nori, jei jis suras savo svajonių butą tikrai jį pirks, nepaisant esamų koronaviruso aplinkybių ir nelauks kas gali nutikti (ar nenutikti) su rinka.
 3. Neapsisprendęs pirkėjas. Jis vadovaudamasis vieša informacija, mano, kad dėl sulėtėjusios pasaulio ekonomikos 2020 metais, nekilnojamo turto kainos Lietuvoje mažės. Toks pirkėjas greičiausiai savo ketinimus atidės vėlesniam laikui, nenustos stebėti rinkos, tačiau susilaikys nuo pirkimo.
 4. Pirkėjas kuris nori, bet nebegali. Mano nuomone, greitu laiku bankai atidžiau spręs finansavimą būsto įsigijimui. Tad kai kurie pirkėjai, paskolos būstui tiesiog negaus ir iškris iš žaidimo. Jei bankas ir „davė“ paskolą prieš du tris mėnesius, tai nereiškia, kad jis ją duos ir dabar.

 

Taigi, kokios rinkos dalyvių elgsenos sulauksime ateinančiais mėnesiais, visiškai priklausys nuo jų požiūrio į koronaviruso sukeltą situaciją ir jų asmeninę situaciją, dėl nekilnojamo turto pirkimo ar pardavimo. Jungtinėje Karalystėje nekilnojamo turto agentūros Benham & Reeves, buvo atliktas tyrimas ir jo rezultatai (2020 Kovo mėnuo) parodė, kad 83% pirkėjų ir pardavėjų nesiruošia keisti savo planų ir tikisi juos įgyvendinti kaip planavę, nepaisant koronaviruso. Žinoma, lyginti Lietuvos ir Jungtinės Karalystės rinkos nerekomenduojama, tačiau vartotojų elgsena, esant tai pačiai situacijai, gali būti panaši ir Lietuvoje.

______________________________

[1] Penkiasdešimt ant penkiasdešimt.

 

Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37067282717 arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau.


  Compare listings

  Compare
  Call Now Button+37067282717