(Buto) preliminarioji sutartis

NT PARDAVIMASBUTO PARDAVIMAS

2 min skaitymo

preliminarioji sutarts
preliminarioji sutarts

Kas yra preliminarioji sutartis?

Preliminarioji sutartis. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas 6.165 straipsniu apibrėžta, kad [1] preliminariąja sutartimi laikomas šalių susitarimas, pagal kurį jame aptartomis sąlygomis šalys įsipareigoja ateityje sudaryti kitą – pagrindinę – sutartį. Paprasčiau tariant, pasirašius preliminarią sutartį, vėliau reikės sudaryti ir pagrindinę dažnai dar vadinamą notarinę sutartį (nes ją tvirtina notaras). Preliminarioji sutartis taip pat, gali būti tvirtinama notaro, tačiau dažniausiai praktikoje notaro tvirtinimo atsisakoma, norint sutaupyti.

 • [2]Preliminarioji sutartis turi būti rašytinė. Formos reikalavimų nesilaikymas preliminariąją sutartį daro negaliojančią.

 • [3]Preliminariojoje sutartyje šalys turi nurodyti terminą pagrindinei sutarčiai sudaryti. Jeigu šis terminas nenurodytas, pagrindinė sutartis turi būti sudaryta per metus nuo preliminariosios sutarties sudarymo.

 • [4]Jeigu preliminariąją sutartį sudariusi šalis nepagrįstai vengia ar atsisako sudaryti pagrindinę sutartį, ji privalo atlyginti kitai šaliai padarytus nuostolius.

 • [5]Jeigu šalys per preliminariojoje sutartyje nustatytą terminą pagrindinės sutarties nesudaro, tai prievolė sudaryti šią sutartį pasibaigia.

Kam reikalinga preliminarioji sutartis? Praktinė pusė.

Parduodant nekilnojamąjį turtą, preliminarioje sutartyje dažniausiai yra įrašomi ir kiti gretutiniai dalykai, kurie reikšmingi turto pirkėjams ir pardavėjams. Kaip pavyzdžiui:

 • Sutariama dėl to, kas mokės už pagrindinės sutarties tvirtinimą notarų biure;

 • Aptariamas avanso dydis ir mokėjimo terminas, jei mokėjimas nepadaromas iki sutarto termino, tuomet sutarties galiojimas pasibaigia;

 • Jei turtas parduodamas kartu su baldais, inventoriumi ir kitais kilnojamais daiktais, preliminarioje sutartyje surašomi šie daiktai, kad vėliau nekiltų klausimų, kaip pačioje pradžioje buvo sutarta;

 • Pardavėjas įsipareigoja pasirūpinti, kad visi reikiami dokumentai būtų surinkti, prieš pasirašant pagrindinę notaro tvirtinamą sutartį;

 • Įrašoma, kokiomis lėšomis bus perkamas turtas (su banko paskola ar be jos), pirkėjas įsipareigoja turtą nupirkti iki sutartos dienos ir kiti reikšmingi dalykai;

 • Sutariama, kada ir kokiomis sąlygomis bus atlaisvinamas ir perduodamas turtas naujam savininkui;

 • ir kiti reikšmingi dalykai.

Ką reikia apgalvoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią sutartį?

 • Įsipareigojama nupirkti turtą už sutarta kainą. Pirkėjas turi būti tikras, kad ši sąlyga bus įgyvendinta. Jei abejojate savo finansine padėtimi, pirma išsiaiškinkite finansus. Tik po to pasirašykite preliminarią sutartį;

 • Terminai. Pasiskaičiuokite, ar tilpsite į terminus. Jei reikalingi turto vertinimai, garantiniai raštai įvertinkite kiek visa tai truks, kad nesibaigtų preliminarios sutarties galiojimas.

 • Įsitikinkite, kad sutartį pasirašote su savininku arba jo įgaliotu atstovu. Patikrinkite asmens ir turto nuosavybės dokumentus.

Ką reikia apgalvoti pardavėjui prieš pasirašant preliminarią sutartį?

 • Ar visi parduodamo turto dokumentai yra tvarkingi ir turite jų originalus;

 • Ar tilpsite į terminus, reikiamiems dokumentas surinkti? (Jei esate vedę, turite nepilnamečių vaikų ir kiti atvejai, reikia gauti pažymas ar leidimus, kurie gali užtrukti).

Taigi, jei tai yra Jūsų pirmoji pasirašoma preliminarioji sutartis, siūlau pasitarti su specialistu, kad nepraleistumėte reikšmingų dalykų, kurie galiausiai gali kainuoti daug streso ir pinigų. Nepamirškite, kad nors ir pirkėjai ir pardavėjai yra suinteresuoti įvykdyti pagrindinį sandorį, įvyksta ir taip, kad viena iš šalių bando pasipelnyti. Tarkime, jei nespėjama su sutartais terminais ir viena iš šalių negali įvykdyti sandorio dėl savo kaltės, tuo atveju kita šalis turi teisę prašyti kompensacijos ir blogiausiu atveju parduoti arba nepirkti turto iš vis.

Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37067282717 arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau. Daugiau apie mane. Nekilnojamo turto brokeris Karolis Liukpetris