Gyventojų Pajamų Mokestis GPM Pardavus Nekilnojamąjį Turtą

NT PARDAVIMASNT MOKESČIAI

1/2/20233 min skaitymo

Norite Sužinoti Ar Jums Teks Mokėti GPM Mokestį Pardavus Turtą?

Dažnas pilietis parduodamas nekilnojamąjį turtą, pas notarą nustemba išgirdęs, kad jam pardavus turtą reikės susimokėti gyventojų pajamų mokestį (sutrumpintai – GPM). Pirmą kartą apie gyventojų pajamų mokestį išgirdęs pardavėjas, gali nuspręsti nutraukti sandorį, nes jam parduoti butą, namą ar kitą nekilnojamąjį turtą tiesiog nebeapsimoka. Kas yra atsakingas apie gyventojų pajamų mokesčio išaiškinimą pardavėjui? Nekilnojamo turto brokeris? Valstybinė mokesčių inspekcija? Notaras? Nežinojimas apie gyventojų pajamų mokestį, neatleidžia nuo atsakomybės jį sumokėti. Visa informacija apie gyventojų pajamų mokestį yra pateikta Valstybinės mokesčių inspekcijos puslapyje www.vmi.lt. Jei jūs esate pardavėjas, siūlyčiau pasidomėti kokie mokesčiai yra galimi, jums pardavus nekilnojamąjį turtą. Nes pagal įstatymą atsakingų žmonių, kurie jus privalo informuoti apie būsimus mokesčius nėra.

Kada Nereikia Mokėti Gyventojų Pajamų Mokesčio Pardavus Butą, Namą Ar Kitą Nekilnojamąjį Turtą?

GPM nereikia mokėti jei turtą parduodate už mažiau, nei jį įgijote arba esate išlaikę savo nuosavybėje 10 ir daugiau metų. Taip pat, kai parduodamas gyvenamasis būstas, kuriame parduodančio asmens buvo deklaruota gyvenamoji vieta pastaruosius 2 metus arba asmuo buvo deklaruotas trumpiau nei du metus, tačiau per vienerius metus nuo šio būsto pardavimo nusipirko ir deklaravo savo gyvenamąją vietą kitame būste. Atkreipiu dėmesį, kad ši lengvata galioja ir žemės sklypui, kuriame stovi namas. Tačiau, jei jūs parduodate tik žemės sklypą, tuomet gyventojų pajamų mokesčio nemokėsite, jei turtą esate išlaikę 10 ir daugiau metų.

Man Reikia Mokėti GPM. Kaip Apskaičiuojamas Mokėtinas GPM Pardavus Butą, Namą Ir Kitą Nekilnojamąjį Turtą?

Gyventojų pajamų mokestis pardavus turtą skaičiuojamas nuo įsigijimo ir pardavimo kainos skirtumo. Jeigu parduodate pigiau, nei turtą įgijote, tuomet mokesčių mokėti nereikia. O, jei pavyzdžiui įgijote butą už 50000 Eur, o pardavėte už 60000 Eur, apmokestinami yra 10000 Eur (60000-50000=10000). Šiai dienai (2022-12-20) gyventojų pajamų mokestis yra 15% (jei pelno suma neviršija 180492 Eur, jei suma didesnė, tuomet GPM 20%), tad nuo apmokestinamų 10000 Eur, jums tektų sumokėti 1500 Eur GPM mokestį valstybei.

Ar Reikia Mokėti Mokesčius Už Paveldėtą Turtą, Kai Jį Parduodu?

Paveldėtam nekilnojamajam turtui pardavimo atveju galioja tos pačios sąlygos, kurios buvo minėtos aukščiau. Tačiau jei esate sutuoktinis, kuris pergyveno savo sutuoktinį ir jūs kartu buvote paveldėto turto (buto ar namo) bendrasavininkiai, tuomet jums turto įgijimo data yra laikoma ta, kuomet jūs jį įgijote kartu.

Kaip Žinoti, Kokia Kaina Paveldėjau Turtą?

Tvarkantis paveldėjimą notaras išduoda dokumentus, kuriuose yra aprašoma paveldimų daiktų kaina. Ši kaina yra laikoma jūsų nekilnojamojo turto įgijimo kaina.

Kaip Išvengti Ar Sumažinti Mokamą Gyventojų Pajamų Mokesčio Dalį?

Jei esate iš tų, kurie negali pasinaudoti GPM lengvatomis ir esate neišlaikė turto ilgiau nei 10 metų, GPM sumą galima sumažinti šiais būdais:

• Tarkime, įgijote butą, ar namą. Darėte šiam turtui remontą ir išleidote pinigų sumą, kuriai turite pagrindžiančius dokumentus (sąskaitos). Tuomet šią sumą galite pridėti prie turto įgijimo kainos.

• Tarkime, tvarkotės turto paveldėjimą ar dovanojimą. Šiai dienai nežinote, ar turtą laikysite, nuomosite ar parduosite. Pasidarykite turto vertinimą įgyjamam turtui. Esmė paprasta, jei turtą paveldite ar esate apdovanotas, notarai naudojasi Lietuvos registrų centro duomenis. Kurie deja yra neatitinkantys realios rinkos kainos. Registrų centro duomenimis įgyjamo turto kaina gali būti kelis kartus mažesnė, nei reali rinkos kaina, todėl rekomenduotu atlikti turto vertinimą ir notarui liepti įtraukti šiuos duomenis į dokumentus. Tuomet pardavimo atveju, jūs išvengsite didelių kainų skirtumo, nuo kurio skaičiuojamas GPM.

• Tarkime, įgijote turtą paveldėjimo, dovanojimo būdu. Tačiau nepasidarėte turto vertinimo, apie kurį kalbėjau aukščiau. Bet nusprendėte turtą parduoti. Tuomet, jūs turite teisę, pasidaryti turto retrospektyvinį vertinimą. Ir šio vertinimo kaina bus laikoma turto įgijimo kaina.

Kada Neverta Darytis Turto Vertinimo Paveldimam Ar Dovanojamam Turtui?

Jei planuojate paveldimo ar dovanojamo turto neparduoti, o turtas yra itin brangus (reali rinkos kaina yra labai didelė tarkime namas Vilniaus senamiestyje), tuomet turto vertinimo siūlau nesidaryti, tegul notaras ruošia dokumentus naudodamas registrų centro duomenimis, tokiu būdu paveldimo ar dovanojamo turto kaina bus kelis kartus mažesnė, nei reali rinkos kaina. Kodėl to reikia? Todėl, kad yra nekilnojamo turto mokestis, mokamas kiekvienais metais, skaičiuojamas nuo turto kainos.

Šypsotės ir klausiate savęs, kodėl viešai kalbu apie mokesčių vengimą? Deja, Lietuvoje nėra iniciatyvių valstybės tarnautojų, kurie sutvarkytų visiems viešai žinomus mokesčių vengimo mechanizmus. Mano siūlymas būtų padaryti visuotinį, privalomą visų turto objektų vertinimą, atitinkantį realias rinkos kainas. Tokiu būdu valstybės biudžetas pasipildytų didesne suma, nei pasipildo šiandien. Tačiau patys suprantate, kodėl tai neįvyks.

Jei Turite Klausimų, Ieškote Profesionalios Pagalbos Parduodant Turtą, Galite Su Manimi Susisiekti Telefonu +37067282717 Arba Užpildykite Užklausos Formą Esančią Žemiau. Daugiau apie mane šioje nuorodoje. Nekilnojamojo Turto Brokeris – Karolis Liukpetris

gpm pardavus
gpm pardavus