Parduodu paveldėtą butą – kiek reikės susimokėti mokesčių po 2025 mokesčių reformos?
Paveldėtas turtas. Priimta mokesčių reforma 2025 metais palies butų, namų ir kito turto savininkus. Jei paveldite turtą, įforminkite tai teisingai ir išvenkite didelių mokesčių ateityje.
NT AKTUALIJOSNT MOKESČIAINT PARDAVIMAS
NT brokeris Vilniuje - Karolis Liukpetris
8/14/20253 min skaitymo


Paveldėtas turtas, mokesčiai ir kiti reikalai.
Paveldėjus nekilnojamąjį turtą, džiaugsmas dėl papildomo turto dažnai susimaišo su klausimais: „Kiek mokesčių reikės sumokėti?“, „Ar verta jį iškart parduoti?“, „Kaip neprarasti daugiau, nei būtina?“
Svarbiausia žinoti, kad mokestinė našta priklauso nuo to, kas paveldi turtą.
Mokesčiu neapmokestinama, kai:
Vienam sutuoktiniui mirus, kito sutuoktinio paveldimas turtas nepriklausomai nuo vertės yra neapmokestinamas.
Vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų paveldimas turtas nepriklausomai nuo vertės taip pat neapmokestinamas.
Jei turtą paveldi kiti asmenys, mokesčiai netaikomi, jei paveldėto turto vertė neviršija 3 000 eurų.
Svarbu: Savivaldybės taryba gali savo biudžeto sąskaita sumažinti mokestį arba visai atleisti nuo jo, taip pat atidėti mokesčio sumokėjimo terminą iki 1 metų nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo.
Visiems kitiems asmenims mokesčiai skaičiuojami taip:
Jei paveldimo turto apmokestinamoji vertė ne didesnė kaip 150 000 €, mokestis – 5 %.
Jei paveldimo turto apmokestinamoji vertė viršija 150 000 €, mokestis – 10 %.
*informacija pateikta iš LR finansų ministerijos puslapio.
Kaip sužinoti, kokia kaina priimti paveldėjimą?
Paveldėjimo kaina dažniausiai skaičiuojama pagal Registrų centro vidutinę rinkos vertę.
Jei paveldėjimas apmokestinamas, dažnai verta nedaryti nepriklausomo turto vertinimo, nes Registrų centro vertė paprastai būna mažesnė, o mokestis – mažesnis.
Jei turtą paveldi žmonės, kuriems mokestis netaikomas (kaip aprašyta aukščiau), tuomet prieš priimant paveldėjimą verta atlikti turto vertinimą – taip „pakelsite“ jo mokestinę vertę ir pardavus ateityje bus mažesnis skirtumas, nuo kurio skaičiuojamas pajamų mokestis.
Tai subtilus niuansas, galintis sutaupyti šimtus ar net tūkstančius – todėl verta turėti patyrusį patarėją, prieš priimant paveldėjimą.
Mokesčių reforma 2025 – nuo 2026 metų parduodamo turto apmokestinimas
Nuo 2026 m. įsigalios atnaujinta tvarka. Parduodant paveldėtą turtą, bus skaičiuojamas skirtumas tarp jo vidutinės rinkos vertės (arba vertintojo nustatytos vertės) paveldėjimo metu ir parduodamo turto kainos.
Iki 12 VDU mokamas 15 % GPM.
Viršijanti suma įskaičiuojama į bendras jūsų pajamas ir apmokestinama progresiniais tarifais.
Mokesčių išimtys (nemokama GPM), jei:
Turtą išlaikėte 5 metus ir daugiau (pardavimas po 2026-01-01).
Jame buvote deklaravę gyvenamąją vietą ne trumpiau kaip 2 metus.
Deklaravote gyvenamąją vietą trumpiau nei 2 metus, bet perkate kitą būstą, kuriame deklaruosite gyvenamąją vietą.
Mokesčių reforma 2025 – nuo 2026 metų apleistas turtas bus labiau apmokestinamas
Įsigalios didesni mokesčiai už neprižiūrėtą, apleistą nekilnojamąjį turtą. Tai paskata savininkams jį sutvarkyti arba parduoti. Jei paveldėtas butas ar namas yra prastos būklės, laukti gali būti brangu – tiek dėl remonto kainų, tiek dėl didėjančių mokesčių. Mokestį nustato savivaldybė, taip pat ji turi teisę nuo šio mokesčio ir atleisti.
Kodėl verta kreiptis į mane?
Kasdien dirbu su paveldėtu turtu – padedu ne tik jį parduoti, bet ir patariu kaip sutvarkyti visus su mokesčius, vertinimus ir su dokumentais susijusius klausimus.
Mano klientai dažnai sutaupo, nes padedu pasirinkti tinkamiausią strategiją – tiek paveldėjimo priėmimo, tiek pardavimo metu.
Dirbkime kartu. Iš manęs galite gauti:
Aiškų planą, kaip paveldėjimą priimti taip, kad mokesčiai būtų minimalūs.
Pardavimo strategiją, kad turtas būtų parduotas už maksimalią kainą.
Pilną dokumentų sutvarkymą ir atstovavimą visame procese.
Susisiekite šiandien – paveldėto turto klausimus geriausia spręsti iškart, kad vėliau nekainuotų brangiau.
Straipsnis buvo naudingas? Atsiliepimai padeda tobulinti teikiamas paslaugas, o svarbiausia padeda kitiems žmonėms priimti sprendimą, ieškant kompetentingo specialisto. Palikite atsiliepimą paspaudę šią nuorodą.
Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37062077717 WhatsApp | Viber arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau. Daugiau apie mane.
Nekilnojamojo turto brokeris - Karolis Liukpetris