Noriu statyti ūkininko sodybą 2023

NT AKTUALIJOS

2 min skaitymo

ukininko sodyba leidimas 2023
ukininko sodyba leidimas 2023

Seimas priėmė įstatymą dėl ūkininko sodybos statybos 2023

Po kelių dienų prezidentas Gitanas Nausėda vetavo įstatymą! Laukiame, kaip viskas pasibaigs. Straipsnis bus papildytas, kai turėsiu daugiau žinių apie eigą!

Iki 2023 metų, ūkininko sodybą galėjo statyti visi turintys ūkininko pažymėjimą ir ne mažiau nei 50 arų sklypą. Daugelis žmonių nevykdydami jokios realios ūkio veiklos pasistatė ūkininko sodybas gražiose vietovėse, žemės ūkio paskirties sklypuose, tačiau šiam laikui atėjo galas. Seimas 2022 Gruodžio mėnesį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis apriboja tokių sodybų statybą.

Ūkininko sodybos statyba nuo 2023 metų

Ūkininko ūkio įstatymo pakeitime siūloma cituoju:

Pakeisti 11 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Neurbanizuotoje ir neurbanizuojamoje teritorijoje (išskyrus miestams po 1995 m. birželio 1 d. nustatyta tvarka priskirtas teritorijas) esančioje žemės ūkio paskirties žemėje ūkininkas, kuris pusę ir daugiau savo pajamų per pastaruosius 3 metus yra deklaravęs kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos, gali statyti vieną ūkininko sodybą, kai tai numatyta savivaldybės lygmens bendruosiuose planuose. Ūkininko sodyba ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatai statomi nuosavybės teise priklausančiame žemės ūkio paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 2 hektarai, išskyrus atvejus, kai kituose įstatymuose, teritorijų planavimo dokumentuose nustatyta kitaip. Saugomose teritorijose ūkininko sodybos pastatų statyba turi būti numatyta saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentais nustatytose vietose. Kai žemės ūkio paskirties žemės sklypo dalis yra Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, nepatenkančioje į nacionalinę saugomą teritoriją, ūkininko sodybos pastatų statyba galima ne mažesnėje kaip 2 ha jo dalyje, esančioje už šios Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos ribų.“

2 straipsnis. Įstatymo taikymas

Ūkininko sodybos pastatų, kurių statybą leidžiantys dokumentai išduoti arba šie pastatai pradėti statyti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, statybai taikomas iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatyme nustatytas teisinis reguliavimas.

Noriu statyti ūkininko sodybą ar yra galimybė tai padaryti jei nesu ūkininkas

Po įstatymo pakeitimo, kuris minimas aukščiau išlieka galimybė statyti ūkininko sodybą, tik tuo atveju, jei jūs nupirksite jau pradėtą projektą pagal 2. straipsnį minimą aukščiau. Taigi, vis vien išlieka galimybė piktnaudžiauti, tačiau dabar iš to pasipelnys žmonės, kurie suskubo ir gavo statybą leidžiančius dokumentus iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos.

Įstatymo spragos ūkininko sodybai

Nėra aptarta, kaip šiuo įstatymu negalėtų piktnaudžiauti patys ūkininkai! Teoriškai, situaciją nupiešiu taip: ūkininkas tarkime jo vardas Jonas, kuris vykdo ūkio veiklą gauna užsakymą iš trečio asmens (tarkime jis "verslininkas Antanas"), kad jam reikalinga ūkininko sodyba jo sklype. Susitarimo metu aptariamos sąlygos ir atlygis už tai, kad ūkininkas Jonas tarpininkaus šiame procese. Verslininkas Antanas, savo turimą žemės sklypą parduoda ūkininkui, kuris parengia ūkininko sodybos projektą. Gavus ūkininko sodybos statybos leidimą, verslininkas Antanas, nuperka sklypą su ūkininko statybos leidimu iš ūkininko Jono ir toliau tęsia pradėtus darbus.

Pagrindiniai pakeitimai ūkininko sodybos statybai 2023

Taigi, jei norite statyti ūkininko sodybą, jums tikrai reikės būti ūkininku. Pagrindiniai pakeitimai, kurie skiriasi nuo anksčiau galiojusio įstatymo:

  • Ūkininkas, kuris pusę ir daugiau savo pajamų per pastaruosius 3 metus yra deklaravęs iš žemės ūkio veiklos.

  • Nuosavybės teise priklausantis ne mažesnis nei 2 hektarų sklypas.

  • Atsižvelgi į "Natura 2000" teritorijų ribas.

Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37067282717 arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau. Daugiau apie mane. Nekilnojamo turto brokeris Karolis Liukpetris