Buto pardavimas. Ką privalu žinoti?

NT PARDAVIMASBUTO PARDAVIMAS

2 min skaitymo

buto pardavimas
buto pardavimas

Buto pardavimas ar galiu tai atlikti pats?

Pirmojo buto pardavimas daugelio žmonių gyvenime yra savotiškas iššūkis, vieni jį patiki nekilnojamojo turto brokeriui, kiti nusprendžia tai daryti savo jėgomis. Jei jau nusprendėte tuo užsiimti patys, tačiau nežinote nuo ko pradėti, šiame straipsnyje su Jumis pasidalinsiu savo žiniomis, kad išvengtumėte galimų klaidų.

Pirmiausia yra svarbu įsitikinti, kad Jūsų parduodamo buto dokumentacija yra tvarkinga. Jei parduodamas butas yra Jūsų vardu, siūlau Jums prisijungti Registrų centro savitarnoje ir užsisakyti parduodamo buto Registrų centro išrašą. Išraše rasite informaciją apie butą, bei kitus juridinius faktus. Svarbiausia pasitikrint ar nėra jokių apribojimų, kad galėtų įvykti sklandus buto pardavimas. Taip pat, jei manote, kad Jūsų butą pirkėjai greičiausiai pirks su banko paskola geriau būtų, kad buto baigtumo procentas būtų 100%.

Pagrindiniai dokumentai:

Buto kadastrinių matavimų byla. Jei parduodamas butas yra senos statybos, ieškokite apdulkėjusios ranka braižytos buto bylutės (jei butas naujos statybos, turėsite naują bylutę), jos prireiks norint įvykdyti sandorį. Atveju jei ją praradote, butui galima padaryti naujus kadastrinius matavimus arba kreiptis į registrų centrą gal jie turės jos kopiją ir tokiu būdu gauti naują bylutę. Šis dokumentas neprivalomas įvykdyti sandorį, tačiau jo primygtinai reikalaus pirkėjai, norėdami įsitikinti ar duomenys registrų centro išraše atitinka tai kas yra byloje.

Energinis sertifikatas, be šio dokumento notarai negali įforminti buto pardavimo sandorio. Jei jo neturite, kad buto pardavimas būtų įformintas, šio dokumento gavimu Jums reikės pasirūpinti iki pagrindinė sandorio dienos. Pastato energinio naudingumo sertifikatas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nustatyta tvarka išduotas sertifikatas, kuriame pagal STR 2.01.09:2005 „Pastatų energinis naudingumas. Energinio naudingumo sertifikavimas” reikalavimus įvertintas pastato energijos suvartojimas ir nurodoma energinio naudingumo klasė.

Nekilnojamo turto nuosavybės įgijimo dokumentas. Tai notaro patvirtintas dokumentas, kuriame aprašytas turto įgijimo faktas. Jūsų atveju, greičiausiai tai bus notarinė pirkimo – pardavimo, dovanojimo arba paveldėjimo sutartis. Šis dokumentas sandoriui yra privalomas.

Buto pardavimas. Kokių dokumentų reikės pas notarą?

Be pagrindinių buto dokumentų paminėtų aukščiau Jums reikės:

Jei butas priklauso bendrijai, reikės pažymos iš bendrijos pirmininko, kad nėra jokių skolų. Tokia pati taisyklė galioja jei namas kuriame yra butas yra administruojamas.

Jei butas yra užstatytas bankui (hipoteka), reikės banko leidimo parduoti butą.

Šeimoje esant nepilnamečių vaikų ir jei tai yra vienintelis Jūsų turtas, Jums teks gauti notaro leidimą parduoti butą.

Jei butas buvo pirktas iki santuokos, o parduodamas ją sudarius, reikės Jūsų sutuoktinio liudijimo, kad jis neprieštarauja dėl buto pardavimo. Nors turtas pirktas iki santuokos, tačiau gal susituokus jis investavo į buto remontą, renovaciją ar kitaip pagerino buto būklę.

Jei butą parduodate pagal įgaliojimą, įgaliojimo originalo.

Jei butas pirktas santuokoje, kuri vėliau nutrūko, o turtas buvo dalintas, reikės pateikti teismo sprendimo originalą dėl santuokos nutraukimo.

Atskirais atvejais gali reikėti ir kitų dokumentų, tokių kaip vedybinė ar povedybinė sutartis, turto bendrasavininkų leidimai ir t.t. Kiekvienas buto pardavimo atvejis skirtingas, gali būti nesudėtingas ir sklandus arba priešingai - komplikuotas. Todėl prieš parduodant savo butą siūlau pasitarti su profesionalu, konsultacija juk nieko nekainuoja. Daugiau apie buto pardavimą skaitykite šioje nuorodoje.

Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37067282717 arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau. Daugiau apie mane. Nekilnojamo turto brokeris Karolis Liukpetris